Termo oblečenie na motorku do každého počasia
Pridané 8.3.2025 16:18:05 Počet zobrazení 38
Termo bielizeň pre motorkárov. Kvalitná termo bielizeň je navrhnutá s cieľom maximalizovať váš komfort nie len v chladnom počasí ale aj pri extrémnych letných teplotách. Je potrebné si len správne vybrať a správne sa o ňu starať.
AKO VYBERAŤ TO SPRÁVNE TERMO OBLEČENIE
Aj jazda na motorke si vyžaduje kvalitné oblečenie a taká by mala byť aj termo bielizeň. Názory, že bavlnené tričko postačí, sú už dávno minulosťou. Kvalitné a správne zvolené termo oblečenie by malo tvoriť základ výbavy každého motorkára. Tu vám v krátkosti zhrnenie základné údaje a neskôr sa povenujeme téme starostlivosť o termo oblečenie.
Výhody termo bielizne
Termo bielizeň sa už dávno stala základnou výbavou mnohých motocyklistov a to bez ohľadu, či jazdia v teplom alebo chladnom počasí.
Prečo je to tak?
Termo bielizeň pre motocyklistov tepelne izoluje
V prípade termo oblečenia do chladného počasia je hlavnou výhodou udržiavanie telesného tepla a zabraňovanie jeho úniku.
V letnom a teplom období je hlavnou devíziou zníženie prehrievania sa.
Termo bielizeň pre motocyklistov spoľahlivo odvedie vlhkosť od pokožky
Vrchné vrstvy oblečenia majú za cieľ motorkárov chrániť, čo má za následok zvýšené potenie, čo následne pri ofúknutí chladnejším vzduchom pri vyšších rýchlostiach jazdy môže spôsobiť nepríjemné prechladnutie. Vďaka termo bielizni vaša pokožka zostáva dlhšie suchá, pretože jej high tech vlákna vlhkosť pekne odvádzajú do svojich najvrchnejsích vrstiev.
Termo bielizeň pre motocyklisto rýchlo uschne
Ak sa pri zvýšenej telesnej námahe spotíte, termo bielizeň vďaka svojim úžasných vlastnostiam, rýchlo vyschne.
Termo bielizeň pre motocyklisto je ako vaša druhá pokožka, pretože dýcha
Priedušnosť je vlastnosť funkčných materiálov, vďaka ktorej dochádza k prúdeniu vzduchu cez vlákna. Znižuje sa riziko prehrievania
Termo bielizeň pre motorkárov je pohodlná
Vlákna sú elastické a každý motorkár sa cíti ako vo svojej koži.
AKO SI VYBRAŤ TO SPRÁVNE TERMO OBLEČENIE
Ponuka na trhu je značne bohatá. Dôležité je správne sa zorientovať, pretože nesprávna voľba vám môže spôsobiť len starosti a nebudete v pohodlí. U nás vám radi poradíme, v našej ponuke máme termo bielizeň špeciálne vyvinutú pre motocyklistov.
Funkčné tričká: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/funkcne-pradlo/funkcne-tricka
Funkčné spodné nohavice: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/funkcne-pradlo/funkcne-nohavice
Funkčné overály pod kožené kombinézy: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/funkcne-pradlo/funkcne-overaly
Ponožky: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/funkcne-pradlo/ponozky
Kukly a čiapky: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/doplnky/kukly
Termo rukavice: https://www.motoworld.sk/c/oblecenie-a-doplnky/doplnky/termo-rukavice
AKO SA STARAŤ O TERMO OBLEČENIE
Ak ste si už zakúpili alebo len plánujete zakúpiť si funkčné oblečenie, ktoré, aby vám mohlo dlho a správne slúžiť, vyžaduje určitú špecifickú starostlivosť. Pred prvým použitím si starostlivo prečítajte tieto pokyny. Všetky takéto výrobky sú vyrobené zo značkových, funkčných, moderných materiálov, ktoré si vyžadujú špeciálnu údržbu. Nemusíte sa ale obávať, údržba je jednoduchá, stačí len dodržať pár základných pravidiel. Pri ich dodržaní Vám budú naše výrobky dlho a plne funkčne slúžiť.
VŚEOBECNÉ POKYNY
Vždy sa riaďte symbolmi pre ošetrovanie výrobku uvedenými na etikete výrobku.
• Pri praní v práčke je potrebné odstrániť všetko, čo by mohlo materiál mechanicky poškodiť. Pozor na zabudnuté veci vo vreckách, či iné výrobky prané súčasne. Zapnite všetky zipsy, gombíky, háčiky aj suché zipsy, ktoré môžu poškodiť jemné materiály. Pranie jemnej funkčnej bielizne spolu s inými výrobkami, ktoré obsahujú suché alebo mechanické zipsy alebo iné ostré časti, môže mať za následok zatrhnutie vlákien vašej funkčnej bielizne a takéto poškodenie nie je a nemôže byť predmetom reklamácie.
• Výrobky perte, sušte obrátené na rubovú stranu.
• Výrobky perte oddelene od ostatných textílii, s druhmi zhodného charakteru a odtieňa.
• Dodržujte odporúčanú teplotu prania, väčšinou je to 30°C, nespoliehajte sa na svoj subjektívny pocit.
• Väčšinu výrobkov z funkčných materiálov nie je potrebné žehliť, nakoľko syntetické materiály sú veľmi málo krčivé. Ak sa predsa rozhodnete výrobok vyžehliť, skontrolujte pokyny na obale alebo na samotnom produkte a ak je žehlenie povolené nikdy neprekračujte teplotu uvedenú na etikete výrobku!
• Pre pranie funkčných materiálov používajte výhradne tekuté pracie prostriedky, ideálne tie, ktoré sú na ne špeciálne určené. https://www.motoworld.sk/p-39644/praci-prostriedok-na-funkcne-pradlo-sixs-resolvwear-1l https://www.motoworld.sk/p-39644/praci-prostriedok-na-funkcne-pradlo-sixs-resolvwear-1l
• Pri praní funkčných materiálov do prania nepridávajte žiadne iné prísady, ako sú bielidlá, zmäkčovače vody alebo aviváž. Bielidlá a zmäkčovače vody môžu spôsobiť zmenu farebného odtieňa výrobku, alebo ho dokonca až zničiť. Aviváže vytvárajú na povrchu vlákien film, ktorý zbavuje vlákna ich funkčných vlastností, u membrány upchávajú ich póry, čím znižujú, pripadne až úplne eliminujú paropriepustnosť membrány, môžu ju tiež trvale znehodnotiť.
• Po praní je nutné oblečenie dôkladne vyplákať, aby sa čo najlepšie odstránili zbytky pracieho prostriedku a nečistôt.
• Výrobky po opraní nenechávajte v práčke, ale ich hneď vyberte a začnite sušiť.
• Výrobky nikdy nesušte na priamom slnku, radiátoroch alebo iných vykurovacích telesách. Môže to spôsobiť nielen zmenu farebného odtieňa výrobku, ale aj trvalé poškodenie jeho funkčných vlastností.
• Mokrý alebo znečistený výrobok nenechávajte zbytočne dlhšiu dobu zložený v batohu či inde.
• Membránové výrobky nenechávajte vystavené priamemu slnečnému žiareniu a vysokým teplotám.
• Membránový výrobok, ktorý neplánujete dlhšiu dobu používať je ideálne vyčistiť a skladovať zavesený na tmavom mieste, napríklad v skrini alebo šatníku. Ak výrobok musíte skladovať zložený, dbajte na to, aby nebol vystavený prílišnému tlaku, napríklad vrstve šatstva nad ním.
• Dezodoranty, parfumy a inú kozmetiku nikdy neaplikuje priamo na výrobok.
• Aj napriek tomu, že majú výrobky antipillingovou úpravu, ktorá iba znižuje vlastnosť striže žmolkovat, k určitému žmolkovaniu vplyvom mechanického namáhania u výrobkov dochádza. Žmolkovanie je prirodzenou vlastnosťou striže a je vyvážené funkčnosťou a komfortom. Toto tvrdenie je garantované výrobcom materiálu. Táto vizuálna záležitosť nemá vplyv na funkčnosť výrobkov a nemôže byť predmetom reklamácie.
• Vždy dbajte na to, aby sa vaše výrobky nedostávali priamo do kontaktu so suchými zipsami, môže to mať za následok trvalé poškodenie a potrhanie vlákien.
Organická bavlna (GOTS certifikát) a bavlna: Bavlnené výrobky možno prať na štandardných pracích programoch s vyššími otáčkami odstreďovania, biele pri teplote 60°C, farebné pri teplote 40°C a čierne pri teplote 30°C. Pozor, pri praní výrobku sa riaďte symbolmi na etikete výrobku. Ak má váš výrobok napríklad potlač, vysoká teplota by ju mohla zničiť a preto je potrebné tieto prať len pri teplote 30°C. Výrobky s potlačami či inými aplikovanými ozdobami perte vždy vyvrátené naruby, aby sa tieto pri praní nepoškodili. Tričká s potlačami sa nesmú sušiť v sušičke, potlač by mohla popraskať. Pri žehlení tričko nikdy nežehlite cez potlač.
Polyamid: Polyamidové vlákna môžete prať v automatickej práčke na šetrnom programe pri teplotách 30-40°C aj za použitia bežných pracích prostriedkov. Pri praní by nemal byť bubon práčky naplnený úplné po vrch, aby sa syntetické vlákna počas prania príliš nepokrčili. Vyhnite sa tiež príliš intenzívnemu žmýkaniu. Aby sa zachovali funkčné vlastnosti vlákien, nikdy nepoužívajte aviváž! Výrobky z polyamidu je možné sušiť aj v sušičke pri nízkych teplotách, odporúčame používať špeciálny program určený na športové odevy. Ak je to nevyhnutné, žehlite výrobky pri najnižšej teplote. Vždy sa riaďte pokynmi pre ošetrovanie, ktoré sú uvedené na odeve.
Funkčná bielizeň: Pri praní jemnej funkčnej bielizne by nemal byť bubon práčky naplnený úplne po vrch, aby sa syntetické vlákna počas prania príliš nepokrčili. Ak periete bielizeň ručne, vyhnite sa intenzívnemu žmýkaniu a krúteniu materiálu z rovnakého dôvodu. Aby sa zachovali funkčné vlastnosti vlákien, nikdy nepoužívajte aviváž!!! Pozor na suché zipsy, bežné zispy a iné ostré predmety, ktoré môžu poškodiť vlákna funkčnej bielizne.
Ak dôjde počas používania k extrémnemu prepoteniu výrobkov, odporúčame výrobok po použití hneď vyplákať vo vlažnej vode a tak zabrániť poškodeniu v dôsledku dlhodobého účinku agresívneho potu. Funkčná bielizeň môže byť vyrobená z rôznych vlákien, alebo aj ich zmesí, pri údržbe sa preto riaďte symbolmi na etikete, tu sú však hlavné zásady starostlivosti podľa chemického zloženia vlákien:
1. Polypropylén
Polypropylén má zo všetkých funkčných vlákien najnižšiu nasiakavosť, preto sa vo vláknach neviaže nečistota, ľahko sa perie aj v studenej vode. Dobre a rýchlo schne. Vlákno je odolné voči baktériám a plesniam, je veľmi pevné, ale náchylné na vysokú teplotu. Preto je ho možné prať v automatickej práčke maximálne na 30-40°C. Bielizeň nesušte v sušičke ani nežehlite, došlo by k nenávratnému poškodeniu vlákien. Perte ju vždy obrátenú na rubovú stranu, aby nedošlo k zatrhnutiu veľmi jemných vlákien. Pozor na suché zipsy, bežné zipsy a iné ostré predmety, ktoré môžu potrhať vlákna. Vždy sa riaďte symbolmi pre ošetrovanie na etikete.
2. Polyester (Coolmax, Polartec Power Dry)
Polyesterovú bielizeň môžete prať ručne alebo v automatickej práčke na šetrnom programe pri teplotách 30-40°C aj za použitia bežných pracích prostriedkov. Polyesterové vlákna sú odolnejšie voči vyšším teplotám ako polypropylén, bielizeň preto môžete sušiť v sušičke pri nízkych teplotách, aj opatrne žehliť na najnižšej teplote, ideálne je však bielizeň len napariť. Pozor na suché zipsy, bežné zipsy a iné ostré predmety, ktoré môžu potrhať vlákna. Vždy sa riaďte symbolmi pre ošetrovanie na etikete.
3. Merino vlna
Pred prvým nosením odporúčame zakúpený výrobok vyprať, najlepšie samostatne alebo s rovnako farebným oblečením, pretože môže dôjsť k uvoľneniu farby. Výrobky z vlny merino nie je potrebné prať veľmi často. Aj keď prádlo prepotíte, stačí ho vystaviť pôsobeniu čerstvého vzduchu. Najšetrnejšie je prať výrobky v rukách. Pokiaľ sa rozhodnete prať v pračke, nastavte šetriaci program pri 30°C. Pred praním odevy obráťte naruby. Použite tekutý prací prostriedok s neutrálnym pH, najlepšie určený na vlnu. Nepoužívajte aviváž! Vlna merino je všeobecne veľmi náchylná na mechanické poškodenie, preto pri praní v pračke odporúčame vložiť prádlo do pláteného vrecka. Neperte spoločne s oblečením, ktoré má zipsy, hrubé pracky či suchý zips. Pozor si treba dávať aj pri rôznych aktivitách v teréne a na poškodenie materiálu. Ak nosíte batoh, bedrový pás si dotiahnite tak, aby sa na chrbte batoh nehompáľal a predídete tak žmolkom. Nesušte v sušičke ani na priamom slnku, inak riskujete vyblednutie farby alebo zožltnutie tkaniny. Výrobky skladujte v suchu, nie na priamom slnku. Merino vlna taktiež podlieha skaze vplyvom domových parazitov ako sú napríklad mole. Vždy sa riaďte symbolmi pre ošetrovanie na etikete.
Membránové materiály (Sympatex, Drystar, Gore-Tex, atď.): Všetky membránové materiály môžete prať v automatickej práčke pri šetrnom programe na syntetiku, pri teplote 30°C. Odporúčame používať len špeciálne tekuté pracie prostriedky na membrány, ktoré sú rozpustnejšie ako klasické tekuté pracie prostriedky. Klasické tekuté pracie prostriedky môžu póry membrány upchávať a tým znížiť paropriepustnosť membrány. Pri praní v práčke zvoľte jeden až dva plákacie cykly navyše, aby ste výrobok dôkladne zbavili zvyškov pracieho prostriedku.
Silne znečistené časti odevu je nutné nechať pred praním rozmočiť a preprať ručne jadrovým alebo kokosovým mydlom. Pri ručnom praní materiál silno mechanicky netrite, iba ho jemne stláčajte a následne dôkladne preplákajte. Membránové odevy ručne nežmýkajte, ani sa nesnažte odstrániť vodu krútením, mohlo by to poškodiť membránu. Po opratí vodu nechajte zo zaveseného odevu stiecť a dosušte ho zavesený pri izbovej teplote.